Bakım Etiketi Projesi

 

ÇAMAŞIR BAKIM ALIŞKANLIKLARINIZA YENİ BİR BAKIŞ AÇISI

1950'lerden kalma bakım talimatlarına sadık kalmakta ısrarcı olduğumuz şu günlerde, kıyafetlerimizin %90'ını vaktinden önce eskitiyoruz. AEG'nin yenilikçi teknolojileriyle artık bu anlayışı değiştirme zamanı geldi.

KIYAFET BAKIMI PROJESİ

Cihaz üreticileri ve tasarımcılar olarak kıyafetlerinize daha iyi bir bakım sunmanın yollarını bulurken ilham almak, kendimizi geliştirip güncellemek için kıyafet bakımı projesini başlattık. Artık kıyafetlerin etiketlerine "Yalnızca Kuru Temizleme" ya da yüksek ısıda yıkamayın gibi ifadelerin yazıldığı ve yünlüleri makineye atmaktan korktuğumuz günler geride kaldı. Aslına bakılırsa bizi aydınlatmak için yazılan bu etiketler, bazen kafamızı daha da karıştırıyor.

AŞIRI YIKAMA YAPMAYIN

Bakım talimatları ile buna artık bir son veriyoruz. Bunun için laboratuarda test edilmiş bakım önerileri ve modern bir kumaş bakım kılavuzu ile özel tasarım giyim koleksiyonunun yanında artık "Aşırı Yıkama Yapmayın" adında yeni bir bakım talimatları kullanıyoruz. 


YENİ BAKIM TALİMATLARI

Moda endüstrisinde yeniliğe olan tutkumuzu paylaşan birçok farklı tasarımcı ve giyim üreticisi ile birlikte çalıştık. Bu tasarımcı ve üreticilerle birlikte giysileri AR-GE laboratuarımızdaki modern çamaşır yıkama ekipmanları ile test ettik ve bakım talimatları hazırladık.

kot görseli

30 DERECE

Kıyafetlerdeki etiketlerde gördüğümüz yıkama dereceleri tavsiye edilen değil, azami sıcaklıktır ve bu genellikle bilinmez. Daha düşük derecelerdeki yıkamalar, kıyafetlerin ömrünü uzatır. Böylece makine daha az ısıtma yapacağı için elektrik masrafı da az olur, örneğin 40 yerine 30 derece ile yıkamak elektrik sarfiyatını %60 azaltır.

Neden düşük derecede yıkama yapmanız gerektiği ve daha fazlası hakkında ipuçları

Biliyor muydunuz?

Ortalama çamaşır yıkama sıcaklığı Avrupa'da 41 derecedir

Kıyafetlerinizi daha az ve daha düşük ısılarda yıkarsanız, kıyafetlerinizin kullanım ömürlerini uzatırsınız.

Han Ates

Londra, Birleşik Krallık

Doriane van Overeem tasarımı giysiler

KURU TEMİZLEME

Kuru Temizleme ile en özel kumaş ve kıyafetleriniz için uygun. Bu işlem ile kıyafetleriniz temizlense bile, kıyafet ve çevre üzerinde kimyasal açıdan oldukça ağır bir etki bırakır. Günümüzde insanların üçte biri Sadece Kuru Temizleme etiketli kıyafetler satın almaktan kaçınıyor. Yıkama teknolojisi ve deterjanlardaki ilerlemeler sayesinde, Sadece Kuru Temizleme denilen kıyafetler bile artık daha düşük ısılarda, daha yumuşak yıkama ve kurutma devirleri kullanılarak, makinelerde temizlenebiliyor.

Ancak, bazı kıyafetler belirli bir sebepten ötürü Sadece Kuru Temizleme talimatı taşır. Bu tür giysiler evde yıkanması durumunda renk veya doku kaybına sebep olabilecek ayrıntılar veya malzemeler içeriyor. Neyse ki kimyasallar tek seçeneğiniz değil; birçok kuru temizleyici, ıslak temizleme ve karbondioksit çözücüler gibi daha çevreci yöntemler kullanmaya başladı.

Hangi "Sadece Kuru Temizleme" kıyafetinizi evde temizleyebileceğinizi ve daha fazlasını öğrenin

lamba simgesi
Biliyor muydunuz?

İnsanların %55'i ara sıra kuru temizleme hizmetlerinden faydalanıyor; ancak, sadece yarısı memnun ayrılıyor.

Sadece kuru-temizleme gerektiren çoğu kıyafet, makinede düşük sıcaklıkta yıkanabilir.

Doriane van Overeem

Brüksel, Belçika

Tim Labenda kıyafetleri

TAMBURLU KURUTMA YAPMAYIN

Bu özel bakım uyarısını gören herkes, çamaşırlarını havalandırarak kurutmak zorunda kalıyor. Bu bazı kıyafetler için doğrudur ama dış mekan ve su almayan malzemeler kurutma makinesinde doğru bir programla kurutulursa, daha uzun ömürlü oluyorlar. Yeni kuşak çoğu teknoloji sayesinde ipeklileri ve yünlüleri bile kurutabilirsiniz. Bunun için Woolmark işaretini taşıyan ve en hassas yünlüleri bile gönül rahatlığıyla kurutabileceğiniz çamaşır kurutucuları arayın.

Tamburlu kurutma sırasında dikkat edilmesi gerekenler ve diğer ipuçları

lamba simgesi
Biliyor muydunuz?

%70'imiz çamaşır alışkanlıklarımızı anne-babalarımızdan ediniyoruz

Bence doğru programı seçerseniz her şeyi tambur içinde kurutabilirsiniz.

Tim Labenda

Berlin, Almanya

Clara Martin kıyafetleri

SADECE ELDE YIKANIR

Pek çok kişi elde yıkamanın narin bir giysiyi temizlemenin en hassas yolu olduğunu düşünür. Ebeveynlerimiz ve bakım etiketleri, bize bunun böyle olduğunu öğretti. Oysa günümüzün modern makineleri bu durumu değiştirdi.

Elde yıkama hem zaman hem de su israfıdır ve kumaşın dokularında stres yaratır. Elde yıkama sırasında kıyafeti birbirine sürterek temizlerken, kıyafetlere sandığınızdan daha sert davranıyorsunuz. Oysa bunun yerine düşük ısılı ve yumuşak bir temizlik programı seçerseniz, makineniz bu işi kıyafete hiç zarar vermeden yapacaktır. Her dört kişiden üçü elde yıkama yapıyor ve bunların sadece dörtte biri sonuçtan memnun kalıyor.

Elde yıkamaya kıyasla makinede hassas yıkama ve daha fazlası

lamba simgesi
Biliyor muydunuz?

Kıyafetin kullanımı dokuz ay uzadığında; karbon salınımı, su israfı ve üretilen atık yüzde 20-30 oranında azalıyor.

Artık hassas kıyafetlerinizi elde yıkamayın çünkü hassas yıkama yapan bir ürün var.

Clara Martin

Londra, Birleşik Krallık


BAKIM ETİKETİ KOLEKSİYONU

AEG'nin yenilikçi bakım anlayışını hayata geçirmek için AR-GE laboratuarımızda geliştirilen bu yeni cihazlar, 16 moda tasarımcısının geliştirdiği kıyafetlerle test edildi. Bu güzel kıyafetler, mükemmel bir bakımı hakediyor.

Özel kitapçığı indirin

Daha fazla bilgi ve katılımcı bütün tasarımcılardan ilham almak için, Bakım Etiketi Projesi kitapçığımızı indirin.
Özel kitapçığı indirin


MODERN BAKIM KILAVUZU

Bazıları hala 50'lerin modası geçmiş bakım uyarılarını yapmaya devam ediyor. AEG AR-GE laboratuvarında güncel bir bakım kılavuzu hazırladık.

 • Sadece elde yıkama

  Elde yıkama sırasında kıyafeti birbirine sürterek temizlerken, aslında sandığınızdan daha sert oluyorsunuz. "Sadece elde yıkama" ibaresini taşıyan pek çok kıyafet yumuşak makine yıkamasında mükemmel sonuçlar verir, eski usul elde yıkama ise kumaşların dokularına zarar verir.

 • 30 Derece

  Eskiden daha yüksek sıcaklıkların daha iyi temizlik sağladığı düşünülürdü, bu artık tam olarak doğru değil. Büyük enerji tasarrufu sağlayan düşük sıcaklıklar, kıyafetleri daha az yıpratır ve daha uzun ömürlü olmalarını sağlar.

 • Ütüleme

  İpekliler veya düğme veya fermuarlı kıyafetlerin ütülenmek yerine yumuşak bir buhar programında temizlenmesi daha iyi sonuçlar verebilir. Bu tür kıyafetleri ütülüyorsanız, ütüyü bu tür detaylar üzerine fazla bastırmayın ve bakım etiketinde tavsiye edilen ayarları uygulayın.

 • Tamburla kurutma yok

  Aşırı yükleme yaptığınızda kıyafetleriniz dolanabilir, eksik yükleme ise enerji ve dolayısıyla para kaybına yol açar. Makine kumaşlarınızdaki ideal nemi hissederek buruşmanın önüne geçeceği için, zamanlı programlardan ziyade otomatik programlar tercih edilmelidir.

 • Sadece kuru temizleme

  Yıkama teknolojisi ve deterjanlardaki ilerlemeler sayesinde, Sadece Kuru Temizleme denilen kıyafetler bile artık daha düşük sıcaklıklarda daha yumuşak yıkama ve kurutma programları kullanılarak, makinelerde temizlenebiliyor.

 • Aşırı yıkama yapılmamalı

  Kıyafetlerinizi çamaşır makinesine koymadan önce iki kere düşünmeniz gerektiğinin önemini vurgulamak için yepyeni bir bakım etiketini ilan ediyoruz: Aşırı yıkama yapılmamalı. Buna ek olarak AEG çok sık yıkama yapma ihtiyacını azaltan bazı çözümler üretti.

  Bakım etiketlerini keşfet - SSS ve ipuçları


BAKIM ETİKETİ PROJESİ ORTAKLARI

Bunu tek başına yapamayız. Bakım Etiketi Projemizde ortaklarımızın büyük bir payı var. Bir moda markası olarak Bakım Etiketi Projesi'ne mi katılmak istiyorsunuz? 20.000 adet "Aşırı Yıkama Yapılmamalı" etiketini bedava veriyoruz - birlikte büyük bir değişimi gerçekleştirebiliriz. Buraya tıklayın!

 • WOOLMARK COMPANY

  Woolmark Company, yün konusunda küresel otoritedir. En yüksek kalite güvencesini verip, çiftlikten ürüne çığır açıcı mükemmelliği ve yeniliği temsil eden Woolmark logosu, dünyanın en tanınmış markalarından biridir. Woolmark Company, kar amacı gütmeyen ve şirketi mali olarak destekleyen Avustralyalı 55.000 yün üreticisini küresel alanda temsil edip araştırma, geliştirme ve pazarlama çalışmaları yürüten Avustralya merkezli Wool Innovation'ın alt kuruluşudur.

  Web sitesini ziyaret edin

 • FASHION REVOLUTION

  Fashion Revolution, değişimin mümkün olduğunu dünyaya göstermek isteyen ve sürdürülebilir bir gelecek için çaba harcayanları yücelten ve bu amaçla küresel çapta kampanya yürüten, kar amacı gütmeyen küresel bir örgüttür. Başlangıçta esas olarak üretimle ilgili konulara eğilen Fashion Revolution, artık üretim sonrası bakım ve daha sürdürülebilir bir anlayışın benimsenmesiyle ilgili konulara da bakmaya başladı.

  Web sitesini ziyaret edin

 • NOT JUST A LABEL

  NOT JUST A LABEL (NJAL) günümüz modasının öncülerini tanıtmayı ve desteklemeyi amaçlayan, dünyanın önde gelen tasarımcı platformudur. Sürdürülebilir ürünler üreten tasarımcıları destekleyen NJAL, yerel grupları ve zanaat ustalarını da destekliyor. Siyaset arenası ve tasarımcıların büyümesi ve itibarı anlamında yıkıcı etkileri olan mevcut sistemlerin dışında hareket eden NJAL, moda dünyasına devrimci bir anlayışı kazandırdı.

  Web sitesini ziyaret edin

ELECTROLUX

Profesyonel kullanıcılarla yakın işbirliği ile derin müşteri bilgisine dayanan ev aletleri üreten Electrolux, bu alanda küresel bir liderdir. Buzdolapları, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, küçük ev aletleri ve daha fazlasını üreten Electrolux, ev ve ofisler için iyi tasarlanmış yenilikçi ürünler sunar. Electrolux, dünyanın en büyük şirketlerinin sürdürülebilirlik performansını derecelendiren RobecoSAM Sürdürülebilirlik Yıllığının, 2017 Altın Sınıf Ödülünü aldı.

Web sitesini ziyaret edin

Yerel içerik

Bu yerel içeriğe uygun bir modüldür. Lütfen metni girin ve görselle ilgili yardım istiyorsanız, bize bildirin.