Tüm makalelere geri dön

30.01.2013 - Mutfak haberleri

İndüksiyonlu Ocaklar için Yeni Tencereler Mi Gerekli?

Genelde bilinen bir kural olarak, tencerelerin indüksiyonlu ocaklarda kullanılması için tencere tabanının, ısı bölgesinin en az 2/3'ünü kaplaması gereklidir. En verimli ısı transferi için ısı bölgesinin tamamının tencere ile kaplanması gerekse de, indüksiyon teknolojisi size yine de biraz hareket alanı bırakmaktadır.

AEG Induktionsherd

Tencere Büyüklüğü konusunda Daha Fazla Esneklik


Bugünlerde ısıtıcı üzerinde istediğiniz yerde yemek pişirmenize olanak tanıyan, ısı bölgeleri belirlenmemiş indüksiyonlu ocaklar var. Bu olağanüstü teknolojinin bir örneği AEG MaxiSense™ ocağı. Şefler çap genişliği 21 cm'e kadar olan tencereleri ocak yüzeyinde herhangi bir yere koyabilirler. Son derece geniş Paella pişirme bölgesi 27 cm çapı ile maksimum esneklik sağlar.

Önemli Olan Malzeme


Yeni indüksiyonlu ocağınız için yeni tencereler almanız gerekip gerekmediğini kendi kendinize soruyorsanız unutmayın, tencerelerin boyutu önemli değil. Önemli olan, tencerelerinizin hangi malzemeden üretildiğidir.
İndüksiyonlu ocaklar, tencere veya tavanın tabanında elektro-manyetik türbülans ile pişirmek için gereken ısıyı ortaya çıkarır. Bu yüzden ferro-manyetik tencere ve tavalar tercih edilmelidir. Aslında çelik emaye ve dökme demir tencereler bu ocaklar için en uygun tencerelerdir.
Ancak her malzeme bu yeni pişirme yöntemi için uygun değildir. Paslanmaz çelik, bakır ve alüminyum, uygun ısı miktarını oluşturmak için gereken elektrik direncini sağlama konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu kurala bir istisna yapılıyor - üreticiler bu tür ocaklara uyumlu özel yeni paslanmaz çelik tencereler piyasaya sürüyor.

Tüm makalelere geri dön
Son görüntülenen ürünler ()
 

Bir arkadaşa gönder

Daha fazla arkadaşa gönder

E-postayı gözden geçirin Selam, Bunun ilginizi çekebileceğini düşündük

Kapat
 

Bunu nerede paylaşacağınızı seçin

Kapat
 
 
Kapat
 

Bunu nerede paylaşacağınızı seçin

Kapat