AEG Mirası


AEG Felsefesi

Bugün inanılmaz görünebilir ancak eskiden sanatsal değerin ve estetik duygusunun endüstriyel üretimde hiç yerinin olmadığı bir dönem vardı. Seri üretimli eşyalar söz konusu olduğunda biçim ve fonksiyon arasında çok az bir uyum vardı. Bu durum AEG'nin 1907 yılında Almanya'dan ileriyi görme becerisi olan bir mimarın Sanat Danışmanı olarak işe almasına kadar böyle devam etti.

Profesör Peter Behrens kelimenin tam anlamıyla bir Rönesans insanıydı. Resim, grafik tasarım, mimari ve mobilya tasarımı gibi farklı disiplinler arasında kolaylıkla geçişler yaptı. AEG'ye geldiğinde basit ama güçlü tasarım felsefesini geliştirdi ve bu felsefe şirketimize ve ürünlerine özgü ebedi özellik haline geldi.

Ürettiğimiz her yeni ürün tasarımında, çok eskiye dayanan birikimimiz ve deneyimlerimiz temelinde hareket ediyoruz.

1907'de Peter Behrens, "perfekt in form und function" anlayışının temelini oluşturan "Teknolojide Sanat"ı yayınladı. Dünyanın ilk endüstriyel tasarımcısı olmak üzere AEG'ye davet edildi, Mies van der Rohe ve Le Corbusier gibi tanınmış moda tasarımcıları onun ofisinde görevlendirildi.

Behrens, Bauhaus okulu kurucusu Walter Gropius dahil olmak üzere Modernizmin en büyük isimleriyle birlikte çalıştı ve onlara ilham kaynağı oldu. 1914 yılının ardından tasarımcı Wilhelm Kreis ve Hans Krebs de Behrens'in emrinde çalışmak üzere AEG'ye danışman olarak alındı.

1953 yılında Peter Sieber Frankfurt'ta ilk AEG iç tasarım ofisini kurdu. Varisleri AEG tasarım kalitesini başarılı bir şekilde devam ettiren Eberhard Fuchs ve Hans Werner Friedlaender oldu.

Bugün etrafımızda güçlü ve tanınmış markalar bulunuyor. Bu her zaman böyle olmadı.

"Kurumsal kimlik" kavramı Behrens'in yaratıcılığından doğdu. Ürün tasarımı bunun ilk adımıydı. Behrens kendi kimliğini ve tasarım yaklaşımını kurumsal kültürümüzün tamamına işledi. Tutarlı, bütünsel bir tasarım ile logolar, reklam malzemeleri ve şirket yayınları üreten ilk AEG çalışanıydı. AEG ve çalışanlarının bireysel ihtiyaçlarına uygun hale getirilen fabrikalar tasarladı, yalnızca şirket logosunu değil tüm kurumsal kimliği ve çok sayıda reklam kampanyasını meydana getirdi. Bu sayede kurumsal tasarım, endüstriyel bir şirketin ve markalarının felsefesinde temel element haline geldi.

Behrens'in AEG'de yarattığı paradigma kayması ve Alman endüstriyel tasarımının bütünsel olarak kavramlaştırılmasının temelinde hem estetik hem de nesnenin özel fonksiyonuna dikkat ederek elektrikli ev eşyası üretme fikri yatıyordu. AEG'nin en iyi tasarımcıları tarafından geliştirilen yenilikçi kavramlarla, fonksiyonel nesnelerin biçimini bugün hala görünür olacak şekilde değiştirdi.

Almanya ve AEG tarihindeki olağanüstü bir karakterden esinlenerek 21. yüzyıl için ürünler tasarlıyoruz. Peter Behrens, endüstriyel tasarımın kurucusu ve bugünkü AEG tasarım ekibinin manevi babası.

Profesör Peter Behrens
1868-1940

Behrens yalnızca Alman endüstriyel tasarımının babası değil, aynı zamanda kurumsal kimliğin kurucusudur.


Peter Behrens

2009


İlham 100 yılı aşkın bir süredir bizimle. Bir sonraki 100 yıla başlıyoruz!


Peter Behrens

1958

İlk tam otomatik çamaşır makinesi LAVAMAT'ın doğuşu.

Peter Behrens

1976

AEG ilk tam elektronik fırını piyasaya sürer.

Peter Behrens

1994

LCD teknolojisinin AEG tarafından 1970 yılı kadar erken bir tarihte kullanılmasına rağmen, LCD bilgi sistemleri dış mekanda ilk kez tren istasyonlarında, havalimanlarında ve otobüslerde kullanıldı.

Bize Ulaşın

Ürünlerimiz veya AEG markası hakkında soru sormak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin. İletişim bilgileri için lütfen aşağıya tıklayın.

Şimdi devam et

Servis ve Destek

Yardıma mı ihtiyacınız var? Daha fazla bilgi için tıklayın.

Şimdi devam et

Bir AEG görmeye hazır mısınız?

Şirket merkezi:

AEG
S:t Göransgatan 143
SE-105 45 Stockholm, İsveç

AEG sitesini ziyaret edin
Mükemmel AEG cihazınızı bulun
/Global/DummyContent/Images/teaserListPic1.jpg

Sizin için önemli olan özellikler.
Tüm yönleriyle AEG çözümünüz.

Son görüntülenen ürünler ()
 
 
Kapat
 

Bunu nerede paylaşacağınızı seçin

Kapat